Google WEB Sayfalarını Nasıl Görür ?

Google WEB Sayfalarını Nasıl Görür ?

Her gün Google da milyonlarca arama yapılmaktadır. Yapılan bu aramalara Google sorgu olarak bakmaktadır. Bir kaç yıl öncesine kadar Google kelimelerin her birine bir arama sorgusu olarak yaklaşırken, gelişen algoritmalar ile bu durum değişmiştir.Bu algoritmalar makalenin içeriği analiz edilmekte, anlamakta ve sonunda bu makalenin hangi soruya karşılık geldiğini bulmaya çalışmaktadır (humningbird algoritması). Bu algoritmanın uygulanması ile birlikte artık girilen herbir anahtar kelime artık bir soru olarak algılanmaya başladı. örnek vermek gerekirsek, 

SEO anahtar kelimesi arama sorgusu olarak yazıldığında, Google bu anahtar kelimeyi şu şekilde anlamaktadır. ;

 • SEO Nedir ?
 • SEO hizmeti veren firmalar hangileridir ?
 • SEO Tüleri Nelerdir ?
 • ...

Durum bu şekilde olunca, mevcut sayfa yapılarında bulunan anahtar kelime yoğunluğu veya anahtar kelimelerin sıklıkları gibi temel algoritmalardan çıkılarak artık daha insani olan sayfanın bu soruları karşılayıp karşılamadığı şeklinde bir yapıya geçiş yaptı ve sonuçta bugün biliyoruz ki Google sayfa içerisindeki yazıyı okumakta ve sınırlı da olsa anlama kabilyetine sahiptir. (Google Translate). 

Bu durumda sayfalarınızda bulunan içerikler SEO açısından nasıl yazılmalıdır ? sorusu ile kaşılaşılmaktadır. Bir WEB Sitesi sahibi , WEBmaster veya SEO uzmanı için kritik olan ve içeriği belirleyen bu soru karşısında yaklaşık 6 aylık bir inceleme yaptık ve incelemelerimizin sonucunda yeni Googleın anlayışına göre bir makale de artık ne gibi kurallara uyulması gerektiğini büyük ölçüde bilmekteyiz.

Makale Yazım Kuralları


SEO amaçlı bir içerik oluşturmak veya bilgi vermek amacı ile bir yazı yazacağımızda aşağıdaki kurallara uymak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. 

 • Makalemiz SEO için değil kullanıcı için hazırlanmalıdır.
 • Konuya hakim kişilerce hazırlanmalıdır(Knowledge Graph Güncellemesi)
 • Mümkün olduğunca çok detay işlenmelidir.(Payday loan Güncellemesi)
 • Makalenin karşılayacağı soru makale içinde sorulmalıdır(Humningbird Algoritması)
 • Madde imleri ile soru ya kaşılık gelecek maddeler yazılmalıdır.
 • Anahtar kelimeler mümkün olduğunca az kullanılmalıdır.(Panda Algoritması)
 • Makale içerisinde resimlere yer verilmelidir.
 • Yazar ve Yayıncı profilleri sayfa içerisinde yer almaldır.(Author Güncellemesi)
 • Yerel bir makale yazılıyorsa mahalle sokak şehir isimleri gibi lokasyon tanımlayıcı öğelere yer verilmeldir.(Pigeon algoritması)
 • Ürün, film veya marka tanıtımlarında detaylara yer verilmelidir. (Prite Algoritması)
 • Makale içerisinden kaliteli sitelere link verilebilir(Trustrank Algoritması)
 • Anlatılmak istenen asıl konu ve soru ifadesi mümkün olduğunca 1. paragrafta yer almaladır.(Page Layout Algoritması)
 • Konu Başlığı Arama Sorusunu tam karşılamalı ve en az bir anahtar sözcük içermeli
Bu kurallara uyduğumuzda Google artık sitemize bakar, eğer sitemiz genel olarak arama sorusunu ve sorgusuna yakın sonuçlar üretiyorsa sitemizi bu anahar kelimeye işaretler(WEBmaster tools da görebilirsiniz) böylece önemli bir kriter yakalamış oluruz. Bu adımdan sonra artık kullanıcı etkileşimine bakmaya sıra gelmiştir. Google kendisinin içeriği anladığını ve kullanıcıların bu içeriğe nasıl tepki vereceklerini de dikkate almaktadır. Bu durumda zaman zaman sayfayı kullanıcılara gösterir ve tıklama almasını sağlar(Cafeine Güncellemesi). Sonuç itibari ile aldığı backlinkler ve yerel arama sonuçları ile birlikte sayfanın Arama sorgularında kaçıncı sırada olacağına karar verir ve artık yerini bir süre için sabitler.

Tüm bu çalışmanın sitenin aldığı izleyici sayısına göre ilerlediği kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Eğer Sitenizde bulunan sayfaların daha hızlı bir şekilde incelenmesini istiyorsanız toplanan data miktarını artırmalısınız, yani kesinlikle izleyici sayınızı artırmanız gerekmektedir. Bunun da en kolay yolu dijital reklamlar yaparak sayfalarınıza daha fazla izleyici çekmekten geçecektir. 

Hazırladığınız yazı ilk incelemeden sonra, zaman içerisinde biriken veriler tekrar tekrar gözden geçirilir. Ancak ilk anda yapılan incelemeler üzerinde çok da fazla değişiklik olmamaktadır. 

SEOinforobot

Yorumlar

Yorumda Görünecektir
Yorumda Görünecektir
66076
Sayıları Kutuya Yazınız