WEB tasarım ve SEOya uygun web tasarım nasıl yapılır ?

WEB tasarım ve SEOya uygun web tasarım nasıl yapılır ?

WEB tasarım, Şirketinizin veya kendinize ait bir web sitesinin görsel öğeleri ile birlikte sayfalarının ve bu sayfaları oluşturan php veya asp veya başka herhangi bir dil yardımı ile kullanıcı etkileşimli olarak web sayfalarının hazrılanarak, firmanızın arama motorlarında, sosyal medyada veya dijital ortamda sunmuş olduğunuz kurumsal hizmetler, yapmış olduğunuz çalışmaların tanıtılmalarını sağlayan HTML WEB sayfalarıdır.

WEB sitesi hazırlanırken sadece sayfalarınızın hazırlanması veya görsel web tasarımlarının yapılması günümüzde yetmemektedir. Bunun sebebi artık neredeyse tüm firmaların iyi veya kötü birer web sitesine sahip olmaları ve bu sayfalardan faydalanarak para kazanmaya ve kar etmeye çalışmaları ile artık çok daha profesyonel bir hal almıştır.

Bu gün, müşterilerin en doğru adresi bulabilmek için yaptığı araştırmalarda en önemli yeri internet üzerinden yapılan aramalar almaktadır. İnternette herhangi bir kelimenin veya kelime öbeğinin araştırılması için kullanılan web sitelerine ise Arama Motoru denilmekte ve internette yapılan tüm arama sorguları içerisinde en önemli yeri GOOGLE üzerinden yapılan aramalar %80 gibi bir üstünlük göstermektedir.

Tam bu noktada ise Google arama motorunun kullanıcılarına en doğru adresi veya sonucu verebilmek amacı ile geliştirilen ve hergün yenilenen algoritması sayesinde farklı bir sektör olan SEO(Search Engine Optimisation veya Arama Motoru Optimizasyonu) ortaya çıkmıştır. SEO çalışmalarının gösterdiği üzere bir WEB sitesinin, Google üzerinde üst sıralara çıkabilmesi için aldığı backlinklerle beraber WEB tasarımının iyi yapılmış ve profesyonel kişilerce kodlanmış olması gerekmektedir ki bu içeride yapılan çalışmalara iç SEO denilmektedir.

SEOya uygun WEB tasarım yapılırken, Sitenin arama motoru optimizasyonu da henüz tasarım aşamasında iken oluşturulur ve düzenlenir.  Profesyonel WEB tasarımcılar ile çalıştığınızda ;

 • Sitenizin Kodlaması,
 • Kullanılan Dil,
 • Google Adwords reklamları,
 • Kurumsal Site Kimliği,
 • WEB yazılımınız,
 • Sosyal Medya Uygulamalarınız,
 • Yerelleştirme

Gibi pek çok etken bir seferde ve bir elden çıkarak daha hızlı ve kısa zamanda arama motorlarında görüntülenmenizi ve üst sıralarda yer alarak arama motorlarından daha fazla faydalanmanızı sağlar.

Bir Firmaya Ait Profesyonel WEB Tasarımı yapan tasarım firması, çalışmaya başlamadan önce firmanın faaliyet alanının schema.org üzerinde hangi item a denk düştüğünü bulmaya çalışır. Bu site içeriğindeki makale resim ve yazıların Google tarafından arama motoru içerisinde en kolay anlaşılır şekilde görüntülenmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Temel olarak ele alındığında schema.org üzerinde ;

 • Çeşitli konular hakkında bilgi verilmesini sağlayan CreativeWork,
 • Olaylar ve etkinleri içeren event
 • Sağlık ile ürün, hizmet ve firmaları belirten health
 • Firma, kurum veya organizasyon bilgisi veren Organization
 • Kişi bilgisi veren Person
 • Yer, yerel işletme, lokanta gibi bilgileri veren Place
 • Ürün hizmet teklif gibi bilgileri veren product
 • Yorum veya başarı hikayeleri gibi kişisel düşünce ve fikirleri veren Review

İtemları bulunmaktadır. Bu itemlardan biri veya daha fazlası web tasarım içerisinde kullanıldığında web sayfası ve içerikleri hakkında olabildiğince ayrıntılı bilgiyi Arama Motoruna vereceği için SEO açısından olumlu sonuçlar çıkarmaktadır.

Sitenizi hazırlayan tasarım firması elbette sitenizin görsel öğeleri ve kullanılabilirliğini de ön planda tutarak optimum bir sayfa bütünlüğü sağlamayı da hedefleyecektir. Profesyonel Tasarım firmaları web sitelerini hazırlarken olası Google adwords reklamları içinde bazı küçük dönüşüm ipuçlarını da sitenize koyarak ileride yapacağınız reklamlardan en iyi sonucu almanızı sağlamaya çalışacak ve sizin sosyal medyadaki en önemli yüzünüz olan web sitenizin sosyal medya kullanıcıları içinde kaliteli ve düzenli görünmesini sağlayacaktır.

Sitenizde kullanılan html kodlama yapını hazırlarken gelişen teknolojik yeniliklerin sitenizde kullanılması sonucunda web sitenizin hem kullanıcı deneyimi artacaktır hem de arama motorları tarafından ön planda tutulmasını sağlayacaktır. Bu sebeple son günlerde revaçta olan HTML 5 kullanılması ve sayfalarınızın her türlü cihazda en iyi görünümü elde edilecek ve kullanıcılarının daha uzun süreli sitenizde kalması ve daha fazla sayfanızı açmasını sağlayacaktır. Bu durumsa size daha çok satış ve kar olarak geri dönecektir.

WEB sitenizin yerelleştirilmesi ise, eğer firmanız bulunduğunuz bölgede ağırlıklı olarak hizmet vermekte ise (örneğin lokanta, evden eve taşımacılık, çiçekçilik vb) son derece önemli olmaktadır. Google gibi arama motorları sadece yerel aramalara özel sonuçlar dahi üretmektedir, bu arama sonuçlarında firmanızın yer alması kazanacağı müşteri potansiyeli bakımından normal arama sonuçlarından çok daha fazla önem taşımakta ve firmanızın kurumsal yapısını daha çok ön plana çıkarmaktadır.

Her firmanın veya girişimin amacının kar olduğu düşünüldüğünde WEB Tasarım yapılırken, arama motoru optimizasyonu da aynı anda yapılarak firmanızın en doğru adres olduğu hem ziyaretçilerinize anlatılırken hem de arama motoru ile aranızda geniş bir bilgi paylaşımı yapılmasının sağlanması da profesyonel bir WEB tasarım firmasının en önemli yapacağı ve yapması gereken çalışmalar olmaktadır.

WEB tasarımınız ve bu tasarım ile hazırlanmış web siteniz iyi olduğunda Arama motoru optimizasyonu ile ilgili yapacağınız çalışmaların yüzde seksenlik kısmını büyük ölçüde halletmiş ve Google ın sitenizi ön plana alması için gerekli olan çalışmaları da büyük ölçüde yapmış sayılırsınız. Bu noktadan sonra SEO uzmanınızın veya SEO danışmanlık firmanızın küçük dokunuşları ile siteniz hızla size gelir getirmeye başlayacaktır.

SEOinforobot

Yorumlar

Yorumda Görünecektir
Yorumda Görünecektir
97610
Sayıları Kutuya Yazınız

Değerli hocam çok teşekkür ederim makalenizi okudum ve bilgi paylaştığınız için cani gönülden teşekkür ederim size

seslinerede 15.10.2016 18:33